Kocioł na ekogroszek czy kocioł na gaz ziemny?

ekogroszek czy gaz

Częstym dylematem przy wyborze sposobu ogrzewania domu lub firmy jest rodzaj kotła oraz paliwa. Jednymi z najczęściej porównywanych systemów ogrzewania są kondensacyjne kotły gazowe oraz podajnikowe kotły na ekogroszek. Na forach internetowych spotkać można setki opinii użytkowników o zaletach i wadach obydwu rozwiązań. Które z nich wybrać?

Porównując kotły na ekogroszek z kotłami gazowymi porównujemy w zasadzie dwie istotne różnice między obydwoma systemami ogrzewania - koszty ogrzewania i wygodę użytkowania.

Kocioł na ekogroszek jest bez wątpienia znacznie tańszy w eksploatacji od kotła gazowego. Jak duża jest to różnica?

Dla domu o powierzchni 160 m.kw., o standardowej izolacji cieplnej, zamieszkanego przez 4 osoby, roczny koszt ogrzania budynku i ciepłej wody użytkowej kotłem na ekogroszek Gigar (sprawność 88%) wyniesie 2439zł, natomiast kondensacyjnym kotłem gazowym o wysokiej sprawności użytecznej (108%) - 4411zł. Kocioł na ekogroszek to ogrzewanie tańsze aż o 45%!*

W przypadku nowego budownictwa o podwyższonej izolacji cieplnej koszty ogrzewania będą odpowiednio niższe dla obydwu rozwiązań, ale procentowa różnica pozostanie taka sama.

Argumentem przemawiającym za wyborem ogrzewania gazowego jest wygoda użytkowania.

Użytkowanie kotła gazowego sprowadza się głównie do ustawienia stałej temperatury, przeglądów technicznych (kominiarskich, gazowych, ale także okresowego czyszczenia) i uiszczania opłat za gaz. Niewymagana jest więc od użytkownika stała kontrola kotła. Kotły gazowe nie potrzebują także specjalnego pomieszczenia na instalację kotła oraz przechowywanie paliwa.
Kotły na ekogroszek wymagają od użytkownika częstszego czyszczenia retorty i komory spalania oraz uzupełniania paliwa w zasobniku raz na kilka dni, wymagają odpowiedniego pomieszczenia na instalację kotła oraz przechowywanie paliwa. Pozostała obsługa nie różni się istotnie od obsługi kotłów gazowych. Nowoczesne kotły na ekogroszek posiadają zaawansowane sterowniki elektroniczne, które w sposób całkowicie automatyczny kontrolują pracę kotła, podajnika oraz pomp wpiętych w instalację c.o. Możliwe jest także zastosowanie regulatorów pokojowych, modułów gsm i ethernet, które umożliwiają zdalne kontrolowanie kotła i w znacznym stopniu podnoszą wygodę jego użytkowania.

W dobie powszechnego dbania o środowisko atutem przy wyborze kotła może być także jego ekologiczność. Ekogroszek jest paliwem o określonych parametrach i warto zakupić ten opał o najlepszych parametrach ( kaloryczność pow. 26 MJ/kg, zawartość popiołu poniżej 7% siarki poniżej 0,8%, popiołu ) W najnowszych kotłach elektronicznie sterowany proces spalania drobnego węgla na retorcie i ceramiczne komory spalania zapeaniją niemal bezdymne spalanie i emisję pyłów nawet 70-krotnie mniejszą od tradycyjnych kotłów zasypowych.
Podsumowując, zarówno gazowe kotły kondensacyjne jak i kotły na ekogroszek mają swoich zwolenników i przeciwników. Kotły gazowe zapewnią większą wygodę użytkowania, natomiast kotły na ekogroszek są niemal połowę tańsze w użytkowaniu.

Ostateczna decyzja, które urządzenie wybrać należy zawsze do użytkownika domu.

* szczegóły obliczeń - kalkulator kosztów ogrzewania